X
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies oraz zbieramy dane określane jako dane osobowe. Więcej w Polityce Prywatności oraz RODO.

Torby plastikowe czy papierowe są bardziej ekologiczne

Każdy z nas miał do czynienia z reklamówkami ekologicznymi dostępnymi za drobną opłata w sklepach sieciowych wielkopowierzchniowych. Jednak czy te torby są na pewno ekologiczne?

W krajach wysokorozwiniętych stosuje się torby papierowe zamiast ekologicznych plastikowych. Pewnie wielu z was jest zdziwionych dlaczego tak jest i  jakim cudem torba papierowa jest bardziej ekologiczna niż specjalna plastikowa? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Plastikowe torby ekologiczne to pic na wodę.  

Cała prawda o tego typu torbach klaruje się tak, że mniej szkodliwe dla środowiska są zwykłe torby plastikowe, które były dostępne w sklepach za darmo niż ekologiczne za parę groszy. Nie wiem czy wszyscy orientują się na czym polega ekologiczność tychże odpłatnych toreb. Otóż plastikowa torba ekologiczna  jest biodegradowalna czyli rozkłada się na czynniki pierwsze. Jednak w przypadku plastikowych toreb ekologicznych ten rozkład na czynniki jeszcze bardziej zanieczyszcza środowisko ponieważ po tej torbie pozostaje proszek, którego nie sposób zutylizować. Aby plastikowe torby ekologiczne nie niszczyły środowiska i bezpiecznie się rozkładały muszą być składowane w specjalnych kompostownikach, na które nasz kraj nie stać.

Oczywiście zwykłe torby plastikowe są również bardzo szkodliwe:

  • cykl życia takiej torby średnio nie wynosi więcej niż 25 min,
  • 55 tysięcy ton - tyle odpadów tworzy się po wykorzystaniu 10 miliardów torebek,
  • 2 miliony - tyle ptaków, ssaków morskich oraz ryb ginie rocznie na świecie od połkniętych plastikowych torebek,
  • 115 metrów może przejechać samochód na ropie, która została wykorzystana do wyprodukowania jednej foliowej torebki,
  • 400 lat - nawet tak długo może rozkładać się torebka foliowa, gdy nie jest kompostowana. Podczas tego procesu wytwarzają się groźne substancje,
  • 1,8 mln - tyle torebek dziennie zużywają mieszkańcy Warszawy podczas zakupów. Większość z jednorazówek trafia na wysypiska śmieci.

Czy teraz rozumiecie dlaczego papierowe torby na zakupy są bardziej ekologiczne? Owszem są pewne wady tych toreb jak krótka trwałość i problemy z produkcja, ponieważ potrzebne jest dużo więcej energii oraz niestety drzewa. Jednak ich całkowita biodegradacja zachodzi w przeciągu kilku tygodni, a nie kilkuset lat jak to jest w przypadku foliowych toreb. Poza tym torby papierowe mogą zostać przetwarzane jako makulatura.

Komentarze

Cytuj
Dodano: 12.02.2015  Skomentował: Torebka papierowa
Dokładnie tak, i mam nadzieję, że ludzie już w niedługim czasie przekonają się do stosowania właśnie papierowych toreb. Sklep online http://www.ecosac.pl oferuje duży wybór papierowych toreb, o różnej gramaturze i rozmiarach, z nadrukiem częściowym bądź na całym produkcie.

Dodaj komentarz
[ X ]

Zgłoś błąd

E-mail:
Opis błędu *